Sposoby na uszczelnienie okna - Blog Stol-Kam

„Ciągnie od okna”? - wszyscy to znamy. Prędzej czy później zdanie to pada niemal każdym domu. Zwłaszcza jesienią, gdy temperatura na zewnątrz zaczyna wyraźnie się obniżać. „Wianie od okna” bywa dokuczliwe. Wychładza mieszkanie, budzi dyskomfort. To jeden z objawów, że nasze okna nie są wystarczająco szczelne. A jest ich jeszcze kilka - choćby woda przedostająca się domieszkania w czasie silnego deszczu. Szczelność okna można sprawdzić też za pomocą kartki - spróbuj włożyć ją między ramę a skrzydło. Jeśli przy zamknięciu okna da się ją wysunąć, znaczy to, że jest ono nieszczelne - może wymagać regulacji.

Przyczyny nieszczelnych okien

Istnieje kilka przyczyn nieszczelnych okien. Jeśli okna są nowe, istnieje prawdopodobieństwo, że zawinił montażysta. Choć nie warto za wszystko go obwiniać - nawet stosunkowo nowe okna mogą szybko utracić swoją szczelność, choćby z powodu rozregulowania lub uszkodzeń okuć. A rozregulowane okno to nieszczelne okno. Dlatego okresowa regulacja okien to najlepszy sposób na zachowanie ich szczelności.

Innym winowajcą są zużyte uszczelki, które - podatne na zmienne warunki atmosferyczne - po pewnym czasie tracą swoją elastyczność, kurczą się lub pękają. Wówczas konieczna jest wymiana na nowe.

Zresztą każde okno z czasem się zużywa, zarówno pod wpływem warunków atmosferycznych, opadów mrozów czy upałów, jak i nagłych zdarzeń, a także za sprawą naszego regularnego użytkowania. Nic dziwnego, że powstają nieszczelności - szpary między szybą a ramą, między skrzydłem a futryną lub między ościeżem (otworem okiennym) a ościeżnicą. A każda z nich to problem. Dlaczego?

Dlaczego warto dbać o szczelność okien?

Podstawową przyczyną, dla której warto dbać o szczelność okien, jest nasz codzienny komfort. Nikt nie lubi przebywać w wychłodzonym mieszkaniu, zwłaszcza gdy temperatura na zewnątrz nie rozpieszcza. Dla odmiany w mieszkaniach, gdzie okna są prawidłowo uszczelnione, wnętrza zachowują odpowiedni mikroklimat i sprzyjają naszemu dobremu samopoczuciu. I nie tylko. Dobrze uszczelnione okna to również oszczędności - eliminują straty energii i tym samym gwarantują niższe rachunki za prąd w okresie zimowym.

Poza tym szczelne okna skutecznie chronią nas przed zdarzeniami pogodowymi - ulewami, gradem, wiatrem, mrozem. Dzięki nim dom staje się przyjemną enklawą, w której kaprysy natury, owszem, można przez okno obserwować, ale nie straszne będą nam ich skutki.

Szczelne okno to również izolacja akustyczna. Zatem gdy pojawiają się w nim szpary, dźwięki dochodzące z zewnątrz są wyraźniej słyszalne, a bywa, że nadto uciążliwe - szczególnie w ruchliwej okolicy, przy placu zabaw, na parterze lub w okresie koszenia traw.

Jak uszczelnić okna?

Żeby dobrze uszczelnić okno, trzeba znać przyczynę jego nieszczelności, a potem ją zlikwidować. Przyczyna może być jedna, a może być ich kilka. Dlatego oknom warto przyglądać się cyklicznie, zwłaszcza przed zmianą sezonu - zimowego na letni i letniego na zimowy.

Okna uszczelniamy poprzez:

  • ich regulację (likwidację szczeliny między skrzydłem a ościeżnicą), a w razie potrzeby wymianę okuć na nowe,
  • wymianę uszczelek okiennych,
  • uszczelnianie ościeży (likwidację szczeliny między oknem a murem, jej skutki odczuwa się zwłaszcza w strefie podokiennej,
  • uszczelnianie ram.

Uszczelnianie okien przez fachowców - gwarancja jakości

Uszczelnianie okien to złożony proces. Skoro istnieje wiele przyczyn powstawania nieszczelności, to jest też wiele sposobów na ich likwidację. Decydując się na uszczelnianie, warto więc skorzystać z usług profesjonalnego serwisu - ten bowiem nie tylko trafnie zdiagnozuje problem, ale w oparciu o wiedzę o oknach, doświadczenie i swobodny dostęp do różnorodnych materiałów i narzędzi - szybko sobie z nim poradzi.

Przy uszczelnianiu okien łatwo o pomyłkę. Wiedza o tym, czym uszczelniać okna od zewnątrz, a czym od wewnątrz, właściwy dobór materiału, uszczelki i technika użycia, są nie tylko gwarantem powodzenia całej operacji, ale zabezpieczają nas przed fatalnymi skutkami przypadkowych i nieodpowiedzialnych działań. Przykładowo - gdyby od zewnątrz uszczelnić okno materiałem paroszczelnym, a nie paroprzepuszczalnym, para wodna wkrótce spowodowałabym zawilgocenie okien, aż wreszcie - ich przedwczesne zniszczenie.Problemy mogą nawarstwić się też przy nieumiejętnej regulacji okien, która Może spowodować trwałe uszkodzenia mechanizmu. Zlecając robotę fachowcom nie narażamy się zatem na dodatkowe koszty.

Serwis naprawy okien dysponuje dobrym sprzętem, jak i szerokim spektrum materiałów - od pianek poliuretanowych, specjalistycznych taśm i folii (które rzadko można dostać w sklepach budowlanych), po silikony oraz inne uszczelniacze.

Profesjonalne uszczelnianie okien wiąże się również z całym szeregiem czynności, które pomogą zachować okna w dobrym stanie na lata i usprawnić ich bieżące funkcjonowanie - mowa tu choćby o takich elementach pracy serwisu, jak usunięcie zanieczyszczeń, zabezpieczenie i odpowiednia konserwacja okien.