Reguluj okna aby zwiększyć swój komfort
Każde okno, niezależnie od liczby pożytecznych mechanizmów, w które jest wyposażone, rodzaju tworzywa i swojej ceny, powinno być okresowo regulowane. Tylko w ten sposób będzie w stanie na długo zachować jakość i spełnić nasze oczekiwania.
Trudno zliczyć, ile razy w ciągu roku otwieramy w swoim domu okna. Sporo, więc regularnie je zużywamy. I nie tylko my. Okna i drzwi balkonowe – wyjątkowo narażone na wszystko to, co dzieje się na zewnątrz: ulewy, mrozy, upały, wiatry, wilgoć, skoki temperatur - są poddawane nieustannej próbie wytrzymałości. Nic więc dziwnego, że z czasem ulegają rozregulowaniu. Jak temu zaradzić?
Kiedy regulować okna i drzwi?
Jak rozpoznać moment, w którym należy zatroszczyć się o regulację okien? Najtrafniej – po niepokojących objawach.
- Gdy okno zaczyna opadać. Trudniej się je domyka bądź otwiera, przy użytkowaniu pojawia się opór, klamka nie obraca się tak lekko jak na samym początku.
Uwaga! Kontrolę okien dobrze jest przeprowadzić już w pierwszym roku ich użytkowania - nawet niedawno zamontowane okna mają tendencję do opadania, zwłaszcza gdy ich skrzydła są duże i ciężkie. - Gdy pojawiają się nieszczelności. Warto uważniej przyjrzeć się oknom zwłaszcza w okresach przejściowych: jesiennym (przy pierwszych przymrozkach łatwiej „wykryć” nieszczelności) oraz wiosennym (gdy zbliżają się upały, okno nie może być też zbyt szczelne). Uszczelnianie okien to zatem jeden z istotnych elementów przeglądu okien związanego z ich regulacją.
Uwaga! Jedną z przyczyn nieszczelności okien jest ich rozregulowanie, aczkolwiek istnieje również drugi „winowajca” tej sytuacji – zużyte uszczelki. Gdy „ciągnie” od okien, to zatem znak, że należy je wyregulować lub uszczelnić.
Dlaczego warto regulować okna?
Pierwszym, bardzo istotnym, choć dość prozaicznym argumentem za regulacją okien, jest komfort codziennego użytkowania. „Szurające” okno, które trzeba porządnie „szarpnąć”, żeby wreszcie się otworzyło lub oporna klamka, na którą trzeba znaleźć swój własny sposób, bo inaczej się nie da – to wyjątkowo irytujące sprawy, które każdego potrafią doprowadzić do szewskiej pasji.
Innym ważnym powodem jest zachowanie właściwej szczelności okna, a co za tym idzie - odpowiedniej cyrkulacji powietrza w mieszkaniu oraz korzystnej temperatury, dobrego mikroklimatu. To elementy, które mają ogromny wpływ na jakość życia mieszkańców, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy:
- nieszczelne okna zimą powodują nawet kilkunastoprocentowe straty ciepła, a tym samym dyskomfort oraz… większe rachunki za ogrzewanie;
- zbytnie wychłodzenie mieszkania może doprowadzić do dodatkowej kondensacji wilgoci w pomieszczeniach i rozwoju pleśni;
- zbyt szczelne okna to również problem. Dlaczego? Bo to główna przyczyna zaburzeń cyrkulacji powietrza w mieszkaniu, a tym samym pogorszenia mikroklimatu pomieszczeń (w mieszkaniu „nie ma czym oddychać”). To z kolei negatywnie wpływa na nasze samopoczucie – może powodować bóle głowy i inne nieprzyjemne objawy. Odpowiadając na bieżące warunki atmosferyczne, istnieje możliwość sezonowej regulacji drzwi i okien, polegającej na zmniejszeniu lub zwiększeniu docisku.
Trzecim argumentem, który powinien skłonić nas do cyklicznej regulacji drzwi i okien, jest troska o ich długoletnią jakość. Rozregulowane okna są przyczyną trwałych zatarć i uszkodzeń okuć, uszczelek lub profilu okiennego, a tym samym - szybciej będą wymagały wymiany na nowe.
Warto wiedzieć, że sezonowa regulacja okien i drzwi balkonowych wyraźnie wydłuża ich żywotność – przedłuża wytrzymałość, a także pozwala utrzymać ramy i ościeżnice w dobrym stanie. Okna to „poważny” wydatek, warto więc o nie dbać.
Jak rozpoznać, że okno jest rozregulowane?
Kiedy okno działa nieprawidłowo? Trudno tego nie zauważyć. Istnieje bowiem kilka wyraźnych sygnałów, które powinny nas skłonić do ich regulacji:
Są to:
- przewiewy, zwłaszcza podczas umiarkowanego wiatru,
- wyziębienie pomieszczeń
- przedostawanie się wody do pomieszczenia podczas opadów,
- problemy z zamykaniem i otwieraniem oraz inne nieprawidłowości (np. ocieranie skrzydła o ramę, przemieszczanie się skrzydła przy zamykaniu)
- kłopoty z obracaniem klamki, gdy np. nie dochodzi pionowo w dół,
- złe samopoczucie mieszkańców, zwłaszcza bóle głowy.
Profesjonalna regulacja okien i drzwi - oszczędność i gwarancja
Regulacja okien i drzwi to zadanie tylko z pozoru nieskomplikowane, które można wykonać zaledwie kilkoma ruchami klucza. Czyżby? Okna to złożony mechanizm i każda dokonana na nich „operacja” powinna być wsparta wiedzą zarówno o ich funkcjonowaniu, jak i o obciążeniach eksploatacyjnych.
Regulacji okien towarzyszą również inne czynności, umożliwiające ich sprawne funkcjonowanie, w tym uszczelnianie okien oraz konserwacja okuć (smarowanie preparatami chroniącymi przed korozją i zmniejszającymi tarcie), a w razie potrzeby wymiana okuć lub ich uszkodzonych elementów na nowe.
Poza tym w regulacji okien liczy się doświadczenie – okno oknu nie równe, budowa okuć od różnych producentów różni się od siebie. Bez informacji na ich temat łatwo więc, zamiast okno wyregulować, nabytą wadę powiększyć jeszcze bardziej - całkowicie rozregulować okno, trwale uszkodzić mechanizm i niestety narazić się na większe koszty.
Profesjonalny serwis, prócz wiedzy, dysponuje również właściwym sprzętem, w tym odpowiednimi kluczami, śrubokrętami czy klamkami montażowymi, a także sprawdzonymi preparatami.
Jak działa dobrze wyregulowane okno?
Skoro wiemy już, czym „objawia się” rozregulowane okno, na koniec przyjrzyjmy się oknom „zdrowym”. Po czym rozpoznać, że są dobrze wyregulowane?
Oto kilka cech „zdrowego” okna:
- okno gładko się otwiera i zamyka, bez zacinania i używania siły,
- jest dobrze osadzone w murze,
- jest dobrze wypoziomowane (gdy lekko je otworzymy, nie zamyka się samodzielnie),
- uszczelki nie są pomarszczone, ściśle przylegają w narożach,
- jest szczelne, nie czuć przewiewów, nie przecieka, przepuszcza odpowiednią ilość powietrza.