Adres STOL-KAM naprawa, serwis okien i drzwi Bielańska 4, 00-085 Warszawa, Mazowieckie tel. 604 846 491

NAPRAWA - SERWIS OKIEN I DRZWI

STANDARDOWE STYLIZOWANE ZABYTKOWE

Świadczymy naprawę - serwis stolarki okiennej i drzwiowej na terenie całej Polski, zarówno dla klientów indywidualnych, firm jak również instytucji publicznych.

Porady

Okna

Aby okno prawidłowo spełniało swoją funkcję, musi być w dobrym stanie technicznym. Kupując nowe okna, chcemy, by służyły nam bezawaryjnie przez długi czas. Jednak aby tak się stało, okna muszą być prawidłowo i w odpowiednim czasie serwisowane, ponieważ w trakcie użytkowania starzeją się i zużywają. Jeżeli zaniedbamy wykonanie we właściwym czasie odpowiednich napraw i zabiegów konserwacyjnych, możemy doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Koszt usługi serwisowej jest o wiele niższy niż wymiana okna na nowe, dlatego warto pamiętać o odpowiedniej i systematycznej konserwacji i regulacji okien.

Naprawa, regulacja, konserwacja okien

Po kilku latach od montażu okien należy wykonać ich dokładny przegląd, aby uniknąć poważnych uszkodzeń. Przegląd taki polega na sprawdzeniu stanu powłok ram i skrzydeł, stopnia zużycia okuć okiennych, szczelności pakietów szybowych i uszczelek oraz stanu uszczelnień silikonowych. Szczególną uwagę zwrócić trzeba na elementy cierne okuć okiennych, ponieważ to od nich zależy prawidłowe otwieranie, zamykanie i uchylanie okna. Jeśli okucia nie są uszkodzone, wystarczy regulacja i nasmarowanie wszystkich elementów ciernych. Jeżeli okna nie są szczelne nawet po wyregulowaniu skrzydeł okiennych, należy wymienić uszczelki, które po jakimś czasie mogą twardnieć i odkształcać się. Dotyczy to zwłaszcza uszczelek gumowych. Czasem zdarza się, że po pewnym czasie użytkowania zespolone pakiety szybowe rozszczelniają się. Szyby takie należy wymienić, ponieważ rozszczelnione tracą parametry przenikalności termicznej. Jeśli okno zostało uszkodzone w trakcie włamania, należy je naprawić, a dodatkowo, by zapewnić użytkownikom odpowiedni poziom bezpieczeństwa, można przerobić je na antywłamaniowe.

Renowacja okien

Jeśli na drewnianych oknach pojawią się spękania i ubytki powłok, należy jak najszybciej wykonać renowację. W przeciwnym razie na odkrytych fragmentach surowego drewna bardzo szybko pojawi się sinica, którą trudno będzie usunąć. Dodatkowo może to spowodować rozwój kolejnych, jeszcze bardziej szkodliwych grzybów, co pociągnie za sobą nieodwracalne uszkodzenia okien. Konsekwencją może być konieczność wykonania bardzo drogiej naprawy lub nawet wymiany ramy bądź też całego skrzydła.

Sposób wykonania renowacji zależy od stanu powłok farby na ramach i skrzydłach okna. Jeżeli powłoka nie jest uszkodzona, wystarczy przeszlifować poszczególne elementy i nanieść nowe warstwy farby. Jeśli powłoka lakiernicza jest popękana i odpada, konieczne jest jej całkowite usunięcie, dokładne zeszlifowanie drewna i pomalowanie go od nowa.

Nie należy wykonywać renowacji okien amatorskimi metodami, ponieważ może to w krótkim czasie spowodować jeszcze większe uszkodzenie powłok lakierniczych.

Pielęgnacja okien

Okna, podobnie jak każdy element budowlany w domu, są narażone na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Aby wydłużyć trwałość okien i zapewnić im prawidłowe funkcjonowanie oraz atrakcyjny wygląd na wiele lat, należy je odpowiednio pielęgnować i konserwować już od momentu zakupu. Do czyszczenia, konserwacji i pielęgnacji zarówno okien drewnianych, jak i PCV czy aluminiowych, należy używać odpowiednich, specjalnie dla nich przeznaczonych środków. Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych należą: mycie ram, konserwacja uszczelek oraz smarowanie zawiasów i okuć obwiedniowych. Mycie ram i konserwację uszczelek wykonujemy przynajmniej dwa razy w roku, zwykle wiosną i jesienią, natomiast smarowanie okuć oraz rygli ruchomych i nieruchomych najlepiej wykonywać po każdym myciu ram.

Aby zapewnić naszym oknom trwałość, niezawodność i piękny wygląd, należy przestrzegać kilku zasad:

 • należy od razu usuwać wszelkiego rodzaju zabrudzenia spowodowane zaprawą tynkarską, rdzą, sadzą, środkami impregnacyjnymi, klejem, farbą oraz innymi materiałami budowlanymi i chemicznymi
 • do usuwania zabrudzeń należy używać wyłącznie odpowiednich, przeznaczonych do tego celu chemicznych środków czyszczących i polerujących, nie pozostawiających zarysowań na powierzchni profili i szyb oraz nie powodujących uszkodzeń profili, szyb, uszczelek i okuć
 • nie należy skrobać profili i szyb
 • do czyszczenia nie można używać ostrych narzędzi ani papieru ściernego, ponieważ mogą one zetrzeć powierzchnię profili okiennych

Drzwi

Drzwi wejściowe pełnią wiele ważnych funkcji: zapewniają komfort cieplny, bezpieczeństwo, stanowią też izolację dźwiękową. Pełnią również funkcję reprezentacyjną. Zarówno w przypadku drzwi zewnętrznych, jak i wewnętrznych mamy bardzo duży wybór i możemy wybrać takie, które będą pasowały do elewacji budynku czy też aranżacji pomieszczeń wewnątrz domu lub mieszkania. Przy wyborze drzwi zewnętrznych warto wybrać wysokiej klasy drzwi antywłamaniowe, z dobrej jakości zamkami.

Naprawy i renowacje drzwi

Aby drzwi działały prawidłowo przez wiele lat, należy odpowiednio ich używać. Nie można nimi trzaskać, by nie uszkodzić zamka i nie naruszyć konstrukcji drzwi oraz ich mocowania w ścianie. Warto również wyposażyć drzwi w dodatki, które zapobiegają ich gwałtownemu, niekontrolowanemu zamykaniu się, takie jak stopery czy spowalniacze.

Trzeba też pamiętać o konserwacji i pielęgnacji drzwi. Najlepiej wybierać przeznaczone specjalnie do takich zabiegów środki czyszczące, które delikatnie usuną zabrudzenia z powierzchni skrzydła i ościeżnicy. Nie wolno używać ostrych przedmiotów i papieru ściernego, ponieważ w ten sposób można zniszczyć powierzchnię drzwi.

Nasi partnerzy

Przewiń w lewoPrzewiń w prawo
 • Winkhaus - producent i dystrybutor okuć okiennych i drzwiowych
 • G-U - producent z branży techniki okiennej i drzwiowej
 • Maco
 • Sokółka Okna i Drzwi
 • Roto
 • Siegenia-Aubi
 • Romb System
 • Stolarka Wołomin
 • Stolimpex
 • Schuco
 • Fapim
 • VBH

Masz pytania? Zadzwoń: 604 846 491 - czynne od 8.00 do 18.00

Zobacz jakie marki obsługujemy

STOL-KAM Piotr Kamiński

ul. Bielańska 4, Mazowieckie

00-085 Warszawa

tel. 604 846 491

Do góry