Adres STOL-KAM naprawa, serwis okien i drzwi Bielańska 4, 00-085 Warszawa, Mazowieckie tel. 604 846 491

NAPRAWA - SERWIS OKIEN I DRZWI

STANDARDOWE STYLIZOWANE ZABYTKOWE

Świadczymy naprawę - serwis stolarki okiennej i drzwiowej na terenie całej Polski, zarówno dla klientów indywidualnych, firm jak również instytucji publicznych.

Uszczelnienie okien a wentylacja - kiedy potrzebny jest montaż nawiewników?

Wentylacja grawitacyjna bardzo często okazuje się rozwiązaniem, które nie pozwala na skuteczną wymianę powietrza w poszczególnych pokojach. To właśnie z tego powodu montaż nawiewników stał się tak popularny. Wspomniane elementy umożliwiają przenikanie powietrza z zewnątrz do wnętrza domu, co może być całkowicie kontrolowane przez właściciela budynku. Warto jednak wiedzieć gdzie i w jaki sposób montować nawiewniki okienne, aby dawały one oczekiwany rezultat.

W Polsce domy budowane są zazwyczaj tak, aby w ich konstrukcji były uwzględnione kanały naturalnej (grawitacyjnej) wentylacji. W teorii ma to pozwalać na niczym nieskrępowaną cyrkulację powietrza. Napływ powietrza jest możliwy m.in. dzięki obecności:

 • nieszczelności w ścianach;
 • szczelin w ramach okiennych;
 • celowo pozostawionym szpar w drzwiach.

Uszczelnianie okien jest bardzo ważne dla zachowania prawidłowych parametrów izolacji termicznej. Warto jednak pamiętać, że budynek nie może być całkowicie hermetyczny. Bez możliwości swobodnej cyrkulacji powierza, w domu bardzo szybko pojawi się wilgoć, grzyb, przykre zapachy i pleśń.

Rola okien w prawidłowym działaniu wentylacji domowej

Dość często można spotkać się z opinią, że problemy z wentylowaniem pomieszczeń pojawiły się wraz z wymianą okien na nowe i szczelne. Rzeczywiście może mieć to ze sobą związek. Wentylacja to wymiana powietrza pomiędzy zewnętrzną a wewnętrzną stroną budynku, co z kolei często jest wynikiem obecności szczelin w ramach okiennych i drzwiowych. Jeśli w wyniku modernizacji, wyeliminuje się wszelkie kanały, przez które może następować dostawanie się powietrza, to z pewnością szybko zauważymy pojawianie niepożądanych zjawisk. Jako najważniejsze z nich można wymienić m.in.:

 • odwrócenie się ciągu w kanałach wywiewnych. Wskutek tej nieprawidłowości, niektóre z nich zaczynają działać jak kanały nawiewne, co z kolei powoduje gromadzenie się zbędnego powietrza w kanale spalinowym. Konsekwencją jest utrata ciepła w pomieszczeniach oraz niebezpieczeństwo w postaci ponownego absorbowania spalin zlokalizowanych nad dachem do wnętrza budynku;
 • zawilgocenie mieszkania, które prowadzi do pojawienia się pleśni i grzybów. Ich obecność może powodować występowanie licznych alergii, a nawet groźne choroby układu oddechowego;
 • zmiana kierunku przepływu spalin w kanale spalinowym. Ta nieprawidłowość jest najczęstszą przyczyną zatruć tlenkiem węgla. To z kolei może prowadzić nie tylko do ciężkich zatruć, ale także do zapadnięcia w śpiączkę, a nawet śmierci.

Z powyższego wynika jednoznacznie, że uszczelnienie okien odgrywa bardzo ważną rolę w działaniu domowej wentylacji. Jeśli więc zdecydujesz się na wymianę stolarki okiennej na szczelniejszą niż dotychczas, powinieneś poważnie rozważyć opcję zamontowania nawiewników w niektórych pomieszczeniach.

Montaż nawiewników - co daje i jak wpływa na uszczelnienie okien?

Nawiewniki to małe i niepozorne urządzenia, które montuje się bezpośrednio w oknach lub po zewnętrznej stronie budynku. Ich najważniejszym zadaniem jest umożliwienie stałej lub zmiennej (w zależności od budowy) wymiany zużytego powietrza na świeże. Bardziej zaawansowane modele nawiewników zostały wyposażone w specjalną przepustnicę. Dzięki jej obecności domownicy zyskują pełną kontrolę nad przepływem powietrza. Mogą oni wówczas otworzyć nawiewniki, delikatnie przymknąć lub zupełnie zamknąć - wedle własnych potrzeb.

Najbardziej popularnym miejscem montowania nawiewników, jest górna część okien. Niektórzy decydują się także na umieszczenie tych elementów w roletach zewnętrznych lub na ścianach zewnętrznych. Najważniejsze jednak, aby zawsze zawieszać je na wysokości wyższej niż 2 metry od podłogi. W pokoju, który jest ogrzewany, ciepłe powietrze zbiera się właśnie na tej wysokości, a więc gdy zimne powietrze dociera z zewnątrz do środka domu, ogrzewa się ono od niego i w taki sposób eliminuje się ryzyko powstania przeciągu.

O ile uszczelnianie okien pozwala na zachowanie lepszych parametrów izolacji cieplej, to powoduje hermetyczne zamknięcie budynku i może prowadzić do wielu nieprawidłowości. Montaż nawiewników umożliwia skuteczną wentylację i jednocześnie daje szansę stałej kontroli przepływu powietrza właścicielom nieruchomości.

W jakich okolicznościach uszczelniać okna, a kiedy je rozszczelnić?

Uszczelnianie okien, a właściwie jej kontrolę, należy przeprowadzać co najmniej raz w roku, przed rozpoczęciem sezonu zimowego. Pamiętajmy, że dobre okna to takie, przez które nie uchodzi ciepło z wnętrza budynku. Prawidłowa izolacja cieplna stolarki okiennej pozwala na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie o nawet 25-30%. Co więcej, uszczelki chronią ramy przez szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych (woda, zmiany temperatur, wiatr), co sprawia, że zachowują one swoje właściwości przez dłuższy czas.

Bardzo przydatną funkcją okazuje się ta odpowiadająca za rozszczelnianie okien. Najczęściej jest ona dostępna w nowych modelach. Pozwala ona na tzw. mikrowentylację. Dzięki niej domownicy mogą delikatnie przewietrzyć te pomieszczenia, które tego najbardziej potrzebują, np. kuchnię podczas gotowania, czy zaparowaną łazienkę.

Nasi partnerzy

Przewiń w lewoPrzewiń w prawo
 • Winkhaus - producent i dystrybutor okuć okiennych i drzwiowych
 • G-U - producent z branży techniki okiennej i drzwiowej
 • Maco
 • Sokółka Okna i Drzwi
 • Roto
 • Siegenia-Aubi
 • Romb System
 • Stolarka Wołomin
 • Stolimpex
 • Schuco
 • Fapim
 • VBH

Masz pytania? Zadzwoń: 604 846 491 - czynne od 8.00 do 18.00

Zobacz jakie marki obsługujemy

STOL-KAM Piotr Kamiński

ul. Bielańska 4, Mazowieckie

00-085 Warszawa

tel. 604 846 491

Do góry