Adres STOL-KAM naprawa, serwis okien i drzwi Bielańska 4, 00-085 Warszawa, Mazowieckie tel. 604 846 491

NAPRAWA - SERWIS OKIEN I DRZWI

STANDARDOWE STYLIZOWANE ZABYTKOWE

Świadczymy naprawę - serwis stolarki okiennej i drzwiowej na terenie całej Polski, zarówno dla klientów indywidualnych, firm jak również instytucji publicznych.

Renowacja okien zabytkowych - informacje praktyczne

Dawniej okna były czymś znacznie więcej niż elementem konstrukcyjnym. Stanowiły ozdobę budynku, często wyróżniając go na tle innych. Projektanci wprowadzali na rynek coraz ciekawsze propozycje. Królowały łuki, płaskorzeźby na okuciach i okrągłe ramy. Okna z okresu przedwojennego są niczym małe dzieła sztuki i zachwycają do dziś. Niestety - zazwyczaj ich stan pozostawia wiele do życzenia. Renowacja okien może przywrócić im dawną świetność. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat takiego zabiegu!

Zakres działań przy renowacji okna zabytkowego

Warunkiem osiągnięcia satysfakcjonującego rezultatu renowacji okna, jest dobry stan zabytkowej ramy. Jeśli nie występują na niej oznaki działalności korników i mikroorganizmów, to odnowienie zabytku nie powinno przysporzyć większych trudności dla doświadczonego serwisanta. Prawidłowo przeprowadzony zabieg odrestaurowania ram okiennych składa się z kilku etapów:

 • zdarcie starej farby;
 • prace naprawcze z zakresu stolarki;
 • odkażenie drewna przy pomocy specjalistycznych preparatów;
 • wypełnienie ubytków w ramie okiennej;
 • zastąpienie starych kitów nowymi;
 • wykonanie rekonstrukcji zniszczonych lub brakujących detali;
 • nałożenie nowej farby i zabezpieczenie ramy impregnatem;
 • wymiana/odnowienie klamek, zawiasów i innych elementów metalowych.

Różnica pomiędzy renowacją a odtworzeniem

Sytuacja staje się nieco bardziej problematyczna, gdy mamy do czynienia z obecnością pleśni, postępującym procesem gnilnym lub inwazją szkodników w ramie zabytku. Czasami drewno jest uszkodzone tak mocno, że renowacja okna nie może zostać przeprowadzona. Istnieje jednak sensowne wyjście z tej sytuacji, a jest nim wykonanie nowych okien, które będą odtworzeniem oryginałów. Wiele osób wciąż myli ze sobą oba pojęcia, dlatego zdecydowaliśmy się zamieścić definicję każdego z nich.

Renowacja znaczy tyle, co odświeżenie, odnowienie danej powierzchni. W przypadku okien może ona obejmować wszelkie prace naprawcze ramy, zawiasów, klamek itd. Całość działań jest prowadzona na już istniejącym, starym elemencie konstrukcyjnym. Jeśli niektóre detale zostaną wymienione na nowe, ale większość czynności wykonuje się na obiekcie, to wciąż możemy mówić o renowacji okna zabytkowego.

Odtworzenie okna to z kolei zaprojektowanie i wyprodukowanie go na nowo, ale z uwzględnieniem wszystkich cech wizualnych oryginału. Gotowy produkt może być wytworzony z innych materiałów (np. z odmiennego gatunku drewna), ale jego kształt nie powinien się różnić od wersji pierwotnej. Decydując się na odtworzenie okna, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować w nim bardziej innowacyjne rozwiązania od tych, które były obecne w zabytku. W taki sposób zyskujemy m.in.:

 • niższy współczynnik przenikania ciepła;
 • nowoczesny system antywłamaniowy;
 • zadowalające parametry akustyczne.

Zarówno w przypadku renowacji okien zabytkowych, jak i ich odtwarzania, właściciele powinni pamiętać, że wszelkie działania muszą być wykonywane w zgodzie z wytycznymi od konserwatora zabytków. Remont takich nieruchomości narzuca na inwestora obowiązek spełnienia mnóstwa wymagań, które często okazują się bardzo kosztowne.

Kiedy trzeba podjąć się renowacji okien w zabytkowym obiekcie?

Właściciele zabytkowych obiektów, którym zależy na przywróceniu im dawnego blasku, są zobowiązani do prowadzenia remontu pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków. Wszelkie prace z zakresu renowacji okien mają zapewnić m.in. spójność architektoniczną, w której istotne są nie tylko rozmiar i kształt otworów okiennych, ale także podział szyb, kolory ram i inne detale.

Renowacji okien (lub ich odtworzenia) trzeba zatem podjąć się wtedy, gdy remontowany dom lub kamienica figuruje w rejestrze zabytków. Jeśli stan ram okiennych pozwala na odnowienie, to nie warto decydować się na całkowitą wymianę tych elementów konstrukcyjnych, ponieważ zwykle wiąże się ona z o wiele większą biurokracją. W przypadku odświeżania okien również istnieją pewne regulacje prawne, a inwestor przebywa pod kontrolą konserwatora, jednakże całość prac zwykle przebiega o wiele sprawniej. Wynika to bezpośrednio z faktu, że przy restauracji ram nie ma konieczności uzyskania zgody na wymianę stolarki okiennej.

Podstawą prawną jest art. 3 pkt 8 ustawy z dnia 7 lipca 1994 i Prawa budowlanego (Dz. U. z 2010r. Nr 243, poz. 1623).

„Ilekroć w ustawie jest mowa o remoncie - należy przez to rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.”

Z ustawy wynika także, że całkowita wymiana stolarki okiennej jest równoznaczna z remontem nieruchomości. Jeśli obiekt znajduje się w rejestrze zabytków, to do podjęcia podobnych działań należy uzyskać pozwolenie konserwatora. W przypadku renowacji okien trzeba po prostu skorzystać z profesjonalnych usług serwisu okien i przywrócić tym elementom dawny wygląd.

Nasi partnerzy

Przewiń w lewoPrzewiń w prawo
 • Winkhaus - producent i dystrybutor okuć okiennych i drzwiowych
 • G-U - producent z branży techniki okiennej i drzwiowej
 • Maco
 • Sokółka Okna i Drzwi
 • Roto
 • Siegenia-Aubi
 • Romb System
 • Stolarka Wołomin
 • Stolimpex
 • Schuco
 • Fapim
 • VBH

Masz pytania? Zadzwoń: 604 846 491 - czynne od 8.00 do 18.00

Zobacz jakie marki obsługujemy

STOL-KAM Piotr Kamiński

ul. Bielańska 4, Mazowieckie

00-085 Warszawa

tel. 604 846 491

Do góry