Adres STOL-KAM naprawa, serwis okien i drzwi Bielańska 4, 00-085 Warszawa, Mazowieckie tel. 604 846 491

NAPRAWA - SERWIS OKIEN I DRZWI

STANDARDOWE STYLIZOWANE ZABYTKOWE

Świadczymy naprawę - serwis stolarki okiennej i drzwiowej na terenie całej Polski, zarówno dla klientów indywidualnych, firm jak również instytucji publicznych.

Okna z którego materiału są mniej awaryjne - drewna, aluminium czy plastiku?

Dokonanie wyboru odnośnie do materiału, z którego wykonane mają być okna, jest bardzo trudne. Producenci dostarczają konsumentom wielu opcji. Trzy najpopularniejsze konstrukcje to te wytworzone z plastiku, drewna i aluminium. Czy różnice między poszczególnymi modelami polegają głównie na kwestiach estetycznych? Montaż których spośród nich niesie ze sobą najmniejsze ryzyko rychłej awarii? Jak ma się jakość okien i ich cech użytkowych do ceny?

Największą popularnością wśród klientów cieszą się okna plastikowe. Wszystko ze względu na atuty w postaci dobrze zachowanego balansu pomiędzy jakością i ceną oraz łatwością prac konserwacyjnych. Drewniane ramy okienne wymagają częstszych kontroli i są o wiele droższe. Najbardziej kosztowną opcją są profile aluminiowe. Największymi spośród ich zalet są trwałość, lekkość i doskonałe parametry termiczne oraz wodo- i wiatroszczelne.

Podstawowe różnice w budowie okien

Okna plastikowe najczęściej są wyposażone w ten sam rodzaj szyb i okuć, co te wykonane z drewna. W związku z tym parametry odpowiadające za akustykę i szczelność w obu przypadkach są porównywalne. Niestety, ramy wykonane z tworzywa sztucznego bywają mniej wytrzymałe, często żółkną pod wpływem promieni słonecznych, a ich okleina zaczyna się marszczyć i odklejać od profilu. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że modele plastikowe wymagają mniej zaangażowania właścicieli w proces kompleksowego odnawiania i konserwacji, który w przypadku okien z drewna trzeba powtarzać co kilka sezonów.

Budowa okien PCV czyni je nieco zimniejszymi od tych wyprodukowanych z drewna. Plastikowa rama z wmontowaną wkładką z metalu najczęściej ma wyższy współczynnik przenikania ciepła, jednak warto wiedzieć, że ostatecznie najwięcej zależy od izolacyjności pakietu szybowego. Należy zwrócić szczególną uwagę na ten parametr przez ostatecznym dokonaniem zakupu. Wbrew opinii wielu konsumentów izolacyjność okna i szyby nie są pojęciami, które mogą być używane zamiennie.

Jeśli chodzi o okna aluminiowe, to ich niekwestionowanym atutem jest gwarancja skutecznej ochrony przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych takich jak woda, śnieg, gwałtowne zmiany temperatur, czy wiatr. Co więcej, produkty tego typu są przyjazne dla środowiska naturalnego, ponieważ wiele firm proponuje klientom stolarkę okienną aluminiową, która jest produkowana z surowców wtórnych (co nie oznacza strat jakości). Warto także wiedzieć, że produkty tego typu zapewniają wysoki poziom izolacji cieplnej, przez co z powodzeniem można nazwać je energooszczędnymi. Takie rozwiązania są często wykorzystywane podczas budowy domów pasywnych.

Czyszczenie i konserwacja różnych materiałów

Okna PCV można czyścić przy pomocy ścierki z miękkiego materiału nasączonej odpowiednim detergentem. Należy zwrócić uwagę, aby środek czyszczący nie zawierał proszku ściernego, który mógłby poważnie uszkodzić mytą powierzchnię. Jeśli chodzi o prace konserwacyjne, to w przypadku plastikowych ram okiennych wystarczy raz w roku potraktować uszczelki specjalnym smarem silikonowym, aby miały one szansę na dłużej zachować właściwości izolacyjne.

Stolarka okienna wykonana z drewna wymaga znacznie więcej zachodu. Aby zapewnić wieloletnią żywotność tych elementów konstrukcyjnych, konieczne jest poddawanie ich okresowej konserwacji. Należy jej dokonywać co najmniej dwa razy w roku, czyli znacznie częściej niż w przypadku rozwiązań z PCV. Podczas prac tego typu należy skontrolować stan części ruchomych, ościeżnic, uszczelnień technicznych, ramy okiennej oraz zawiasów. Jeśli chodzi o mycie takich okien, to warto pamiętać, aby wybierać jedynie niezbyt silne detergenty, które są dedykowane do użycia z drewnem.

Okna aluminiowe wbrew pozorom również wymagają poświęcenia im dużej uwagi. Aby mogły one zachować swoje właściwości przez długie lata, trzeba je pielęgnować w odpowiedni sposób. Przede wszystkim, należy wiedzieć, że stolarka okienna tego typu musi być poddawana czyszczeniu co najmniej trzy razy w roku. Do mycia można posłużyć się miękką gąbką i odpowiednim detergentem (jeśli okna są bardzo brudne, warto użyć nafty). Profile aluminiowe nie powinny być myte środkami czyszczącymi przeznaczonymi do ściernych powierzchni ani takimi, które są stworzone na bazie rozpuszczalnika.

Naprawa okien aluminiowych, drewnianych i plastikowych

Awarie mogą niestety pojawić się w przypadku okien każdego typu. Warto wiedzieć, że koszty napraw tych samych usterek różnią się od siebie, w zależności od tego, z którego materiału zostały wykonane ramy okienne. Innym istotnym czynnikiem wpływającym na koszty usług świadczonych przez serwis okien jest to, na jakiego terenie województwa konieczna jest interwencja fachowców. Najtańszym rozwiązaniem pod tym względem okazują się profile PCV. Nieco drożej prezentuje się cennik napraw, jeśli chodzi o drewno i aluminium.

Usługi, z których Klienci korzystają najczęściej to:

 • regulacja profili (aluminiowych, drewnianych, PCV),
 • naprawa uszkodzonego mechanizmu klamki (wymiana gniazda zasuwnicy),
 • montaż nowego zawiasu dolnego lub górnego,
 • obustronna renowacja stolarki okiennej drewnianej,
 • lakierowanie/malowanie okuć okiennych,
 • wymiana zawiasu,
 • regulacja skrzydeł okiennych wraz z wymianą uszczelnień.

Pamiętajmy, że niektóre działania z zakresu naprawy można przeprowadzić samodzielnie. Do takich czynności zaliczamy m.in. regulacje profili. Istnieją jednak zadania o wiele bardziej skomplikowane (np. renowacja), gdzie konieczne jest skorzystanie ze wsparcia profesjonalistów.

Nasi partnerzy

Przewiń w lewoPrzewiń w prawo
 • Winkhaus - producent i dystrybutor okuć okiennych i drzwiowych
 • G-U - producent z branży techniki okiennej i drzwiowej
 • Maco
 • Sokółka Okna i Drzwi
 • Roto
 • Siegenia-Aubi
 • Romb System
 • Stolarka Wołomin
 • Stolimpex
 • Schuco
 • Fapim
 • VBH

Masz pytania? Zadzwoń: 604 846 491 - czynne od 8.00 do 18.00

Zobacz jakie marki obsługujemy

STOL-KAM Piotr Kamiński

ul. Bielańska 4, Mazowieckie

00-085 Warszawa

tel. 604 846 491

Do góry