Adres STOL-KAM naprawa, serwis okien i drzwi Bielańska 4, 00-085 Warszawa, Mazowieckie tel. 604 846 491

NAPRAWA - SERWIS OKIEN I DRZWI

STANDARDOWE STYLIZOWANE ZABYTKOWE

Świadczymy naprawę - serwis stolarki okiennej i drzwiowej na terenie całej Polski, zarówno dla klientów indywidualnych, firm jak również instytucji publicznych.

Naprawa okien i drzwi balkonowych

Taras lub balkon w domu to nie tylko element wpływający na jego funkcjonalność, ale również rodzaj ozdoby. Drzwi i okna balkonowe mogą mieć naprawdę duży rozmiar i wpływać tym samym na optyczne powiększenie danego pokoju. Dzięki przeszkleniom wnętrze prezentuje się efektownie i zyskuje na oryginalności. Co jednak zrobić, jeśli zauważymy nieprawidłowości w działaniu drzwi lub okien? Czy naprawa okien balkonowych może zostać przeprowadzona samodzielnie?

Kiedy naprawa okien jest potrzebna?

Do najczęstszych powodów, dla których zachodzi konieczność renowacji drzwi lub okien tarasowych, należą problemy:

 • ze zużyciem uszczelek,
 • opadaniem (przekrzywianiem się) skrzydeł,
 • tworzeniem defektów (uszkodzenia mechaniczne lub odbarwienia) na profilach PCV,
 • skazami na oknach wyposażonych w dwie szyby,
 • złamaniami uchwytów,
 • nieprawidłowościami w działaniu zamków.

Każdą z wymienionych awarii można zażegnać we własnym zakresie. Często wystarczy wyregulować te elementy lub wymienić wysłużone części na nowe. Naprawa okien niezwykle często jest postrzegana jako bardzo trudne i skomplikowane zadanie. W istocie, jeśli dochodzi do poważnych uszczerbków, zwykle konieczna jest interwencja doświadczonego specjalisty. Jednak zanim zdecydujemy się zatrudnić ekipę fachowców, dobrze jest sprawdzić, czy nasze kłopoty nie tkwią w kwestiach tak błahych, jak zużyte uszczelki czy niedokręcone klamki.

Wymiana gniazda zasuwnicy

Zasuwnica to element napędowy w okuciu drzwi lub okna. Mechanizm ten jest połączony również z innymi częściami ramy i to właśnie dzięki niemu, możliwe jest rozwieranie lub uchylanie okna. Zasuwnica odpowiada także za przekazywanie ruchu obrotowego klamki na ruch przesuwny.

Okna starego typu nie były wyposażone w tzw. blokady nieprawidłowego położenia klamki, co mogło powodować częste awarie zawiasów. Obecnie producenci montują w ramach okiennych co najmniej jedno zabezpieczenie na wypadek podobnego zdarzenia. Takie działanie przedłuża żywotność tych elementów, ale nie eliminuje możliwości uszkodzenia gniazda zasuwnicy. Do usterek dochodzi zwykle przez zaniedbanie oliwienia elementów ruchomych. Kiedy brakuje smarowania, metalowe części zaczynają się obcierać o siebie, aż w końcu powstaje skazauniemożliwiająca korzystanie z okna lub drzwi. W takich sytuacjach użytkownicy najczęściej decydują się na zastosowanie rozwiązania siłowego, co niestety prowadzi do złamania gniazda zasuwnicy. Jak przeprowadzić taką naprawę okna?

Wymiana przekładni klamki nie należy do skomplikowanych. Wystarczy zaopatrzyć się w śrubokręt i nową zasuwnicę (koszt to około 100 zł, w zależności od rozmiaru okna i typu okucia). Po wykręceniu zepsutego produktu należy zamontować ten działający. Pamiętajmy, że każdorazowo po przeprowadzeniu działań tego typu, trzeba wyregulować okna (lub drzwi) balkonowe. W przeciwnym wypadku sytuacja niebawem się powtórzy.

Regulacja okna balkonowego

Po wszelkiego rodzaju naprawach okien, przeprowadzeniu remontu lub przed rozpoczęciem sezonu zimowego, należy wyregulować te elementy konstrukcyjne. Zaniechanie tej czynności może doprowadzić do opadania skrzydła okiennego. Im większe gabaryty okna, tym wyższe prawdopodobieństwo, że będzie miało ono skłonność do przekrzywiania - dlatego nie warto bagatelizować tej kwestii, szczególnie w przypadku przeszklenia tarasowego.

Aby zwiększyć własny komfort użytkowy, zazwyczaj wystarczy nieznaczne podniesienie skrzydła.Regulacja drzwi i okien przebiega w dokładnie taki sam sposób. Po pierwsze trzeba uchylić okno i zdemontować osłonkę dolnego zawiasu. W tym miejscu zlokalizowana jest śruba odpowiadająca za regulację. Wystarczy ją dokręcić (do tego celu najlepiej użyć klucza imbusowego, najczęściej 4 mm), aby skrzydło okna balkonowego uniosło się ku górze. Po zakończeniu pracy należy upewnić się, czy okno pozwala na swobodne rozwieranie i zamykanie. Jeśli zauważamy jakiekolwiek nieprawidłowości, całą czynność trzeba powtórzyć, aż do uzyskania pożądanego efektu.

Naprawa okien tarasowych

Użytkownicy często nie zdają sobie sprawy z tego, że konieczność naprawy okien tarasowych zazwyczaj wynika z ich własnych zaniedbań. Kupując okna, warto zapoznać się z zaleceniami producenta. Z pewnością znajdzie się tam informacja na temat konieczności oliwienia okuć okiennych. Jeśli raz w roku zostanie poświęcony czas na wykonanie tej czynności, pozwoli to uniknąć awarii takich jak zatarcie zawiasu. Warto wiedzieć, że najgorszy scenariusz przewiduje nawet to, że usterka zawiasu może spowodować zupełne opadnięcie okna na podłogę. Koszt związany z taką naprawą jest kilkadziesiąt razy wyższy od zakupu smaru.

Jeśli jednak już doszło do sytuacji, w której trzeba podjąć się naprawy okien lub drzwi balkonowych, to warto pamiętać, aby postępować zgodnie z instrukcjami zawartymi powyżej. Wymiana zasuwnicy i regulacja okuć nie jest szczególnie trudna, więc z powodzeniem można podjąć próbę samodzielnego zażegnania problemu. Osoby nie czujące się zbyt pewnie w roli fachowca tego typu, powinny skorzystać z usług serwisu okien. W taki sposób z pewnością zdołają uniknąć przykrych niespodzianek i nieplanowanych wydatków.

Nasi partnerzy

Przewiń w lewoPrzewiń w prawo
 • Winkhaus - producent i dystrybutor okuć okiennych i drzwiowych
 • G-U - producent z branży techniki okiennej i drzwiowej
 • Maco
 • Sokółka Okna i Drzwi
 • Roto
 • Siegenia-Aubi
 • Romb System
 • Stolarka Wołomin
 • Stolimpex
 • Schuco
 • Fapim
 • VBH

Masz pytania? Zadzwoń: 604 846 491 - czynne od 8.00 do 18.00

Zobacz jakie marki obsługujemy

STOL-KAM Piotr Kamiński

ul. Bielańska 4, Mazowieckie

00-085 Warszawa

tel. 604 846 491

Do góry