Adres STOL-KAM naprawa, serwis okien i drzwi Bielańska 4, 00-085 Warszawa, Mazowieckie tel. 604 846 491

NAPRAWA - SERWIS OKIEN I DRZWI

STANDARDOWE STYLIZOWANE ZABYTKOWE

Świadczymy naprawę - serwis stolarki okiennej i drzwiowej na terenie całej Polski, zarówno dla klientów indywidualnych, firm jak również instytucji publicznych.

Jak dbać o dobrą kondycję okien drewnianych?

Nie trzeba być ekspertem, aby wiedzieć o tym, że drewniana stolarka okienna wymaga odpowiedniej pielęgnacji i okresowych zabiegów konserwacyjnych. To jedyny sposób na zachowanie właściwości użytkowych i estetycznych tych elementów konstrukcyjnych przez długie lata. Czyszczenie okien, wymiana uszczelnień i kontrolowanie stanu okuć, powinno mieć miejsce co najmniej raz w roku. Co warto wiedzieć na temat tych czynności?

Okna to jedne z najważniejszych części budynku. Jeśli nie dba się o nie w odpowiedni sposób, dochodzi do poważnych strat ciepła, szczególnie w sezonie zimowym. Warto wiedzieć, na co konkretnie należy zwrócić uwagę podczas rutynowej kontroli okien drewnianych. Czym różni się stolarka okienna od rozwiązań z PCV? Co decyduje o dobrej kondycji tych elementów oraz jak wpłynąć na polepszenie się parametrów technicznych przed przyjściem pierwszych mrozów?

Różnice pomiędzy oknami plastikowymi a drewnianymi

Okna PCV każdego roku zdobywają coraz większą popularność. Do ich zalet należą przede wszystkim niski koszt zakupu i profile, które nie wymagają zbyt skomplikowanej konserwacji. Mimo to wielu konsumentów woli rozwiązanie w postaci drewnianej stolarki okiennej. Choć w tym przypadku czyszczenie okien bywa bardziej wymagające, to klienci dostrzegają w tej opcji sporą liczbę plusów.

Opinia o tym, że okna plastikowe są lepsze od tych wykonanych z drewna, to wynik słabej jakości produktów, których historia sięga czasów PRL-u. Dostępna obecnie technologia pozwala na wyposażenie okien wyprodukowanych z każdego materiału w takie same szyby. Oznacza to, że parametry akustyczne, szczelność i trwałość są porównywalne w obu przypadkach. Co więcej, warianty drewniane zwykły charakteryzować się ramami o większej wytrzymałości na działanie czynników zewnętrznych.

Należy jednak pamiętać, że konserwacja okien drewnianych jest konieczna, aby mogły one służyć przez długie lata. Wymóg odnawiania jest często postrzegany jako ich wada. Na szczęście dziś prace tego typu ograniczają się do zmatowienia ram przy pomocy papieru ściernego, pokrycia powłoki malarskiej odpowiednim środkiem i nałożenia świeżej warstwy lakieru.

Czyszczenie okien - o czym należy pamiętać?

Rozpoczynanie prac z zakresu konserwacji okien od gruntownej analizy ich stanu technicznego, jest błędem. W końcu trudno byłoby uszczelniać brudne, zakurzone okucia i sprawdzać to, czy na szybach nie pojawiły się żadne defekty, gdy tafla szkła nie została wcześniej wyczyszczona. Mówiąc wprost - przed nadejściem sezonu zimowego należy najpierw wyczyścić okna.

W tym celu najlepiej jest wykorzystać miękką szmatkę lub gąbkę. To bardzo ważne, ponieważ szorstka powierzchnia mogłaby poważnie uszkodzić (np. zarysować) szklaną taflę lub samą ramę. Wybierając detergent, warto zrezygnować z tych, które są reklamowane jako „najsilniejsze na rynku”. Faktycznie są one niezwykle mocne, mają duże stężenie środka czyszczącego. Niestety - wiele z nich uszkadza powłokę szyby i osłabia ją. W konsekwencji może dojść do jej pęknięcia przy pozornie niewielkim uderzeniu. Najlepsze płyny do mycia szyb to te na bazie alkoholu. Są bezpieczne, łatwe w użytkowaniu i nie pozostawiają smug.

Warto pamiętać, że przed spryskaniem szyby detergentem warto przetrzeć ją czystą, ciepłą wodą. W taki sposób pozbędziemy się warstwy kurzu, która również mogłaby przyczynić się do powstania mikroskopijnych rysek.

Okresowa konserwacja okien z drewna

Kiedy czyszczenie okien mamy już za sobą, możemy przystąpić do ich konserwacji. Najpierw trzeba sprawdzić ramy okienne oraz to, czy działają w prawidłowy sposób. Mowa tutaj m.in o:

 • tym, czy otwieranie i zamykanie ich nie sprawia trudności;
 • skontrolowaniu tego, czy skrzydło okienne przylega do ościeżnicy;
 • przyjrzeniu się mechanizmom (np. czy nie wymagają regulacji);
 • zwróceniu uwagi na mocowanie klamek i zawiasów.

Sporą liczbę działań z zakresu konserwacji okien można wykonać we własnym zakresie, ale z uwagi na dość duże ryzyko popełnienia błędu, bezpieczniej jest powierzyć takie zadanie profesjonalistom. Nie warto bagatelizować tej kwestii, ponieważ ma ona ogromne znaczenie dla przedłużenia żywotności tych elementów konstrukcyjnych, a także dla oszczędności na ogrzewaniu nieruchomości w sezonie zimowym.

Właściciele okien drewnianych starego typu powinni skupić się także na kontroli łączenia szyby z profilem. Niektóre modele były produkowane bez uszczelnień w tym miejscu, więc jeśli kit straci swoje właściwości, koniecznie trzeba wykonać zabezpieczenie tego punktu np. specjalnym silikonem. Wybierając preparat, należy pamiętać, aby zwrócić uwagę na to, czy jest on przeznaczony do stosowania po zewnętrznej stronie budynku. Produkty tego typu stosuje się na odtłuszczoną i osuszoną powierzchnię, wyciskając silikon prosto z opakowania. Zwykle ma ono formę pistoletu, co umożliwia precyzyjne wypełnienie istniejących ubytków. Operacja taka jest dość trwała i powinna zapewnić solidną powłokę uszczelnienia na kilka kolejnych lat, pod warunkiem, że budynek nie jest narażony na bardzo silne działanie warunków atmosferycznych.

Nasi partnerzy

Przewiń w lewoPrzewiń w prawo
 • Winkhaus - producent i dystrybutor okuć okiennych i drzwiowych
 • G-U - producent z branży techniki okiennej i drzwiowej
 • Maco
 • Sokółka Okna i Drzwi
 • Roto
 • Siegenia-Aubi
 • Romb System
 • Stolarka Wołomin
 • Stolimpex
 • Schuco
 • Fapim
 • VBH

Masz pytania? Zadzwoń: 604 846 491 - czynne od 8.00 do 18.00

Zobacz jakie marki obsługujemy

STOL-KAM Piotr Kamiński

ul. Bielańska 4, Mazowieckie

00-085 Warszawa

tel. 604 846 491

Do góry