Adres STOL-KAM naprawa, serwis okien i drzwi Bielańska 4, 00-085 Warszawa, Mazowieckie tel. 604 846 491

NAPRAWA - SERWIS OKIEN I DRZWI

STANDARDOWE STYLIZOWANE ZABYTKOWE

Świadczymy naprawę - serwis stolarki okiennej i drzwiowej na terenie całej Polski, zarówno dla klientów indywidualnych, firm jak również instytucji publicznych.

Co zrobić, gdy opadło skrzydło okienne - tajniki regulacji okien

Okna zachowują swoje właściwości tylko wtedy, gdy są cyklicznie regulowane. Prawidłowe wykonanie takiej czynności przekłada się na możliwość zaoszczędzenia sporej sumy pieniędzy w sezonie zimowym. Wszystko dlatego, że wszelkie odstępstwa od normy w kontekście regulacji okien, prowadzą do zmniejszenia ich szczelności, a tym samym zwiększenia współczynnika przenikania ciepła.

Warto wiedzieć, że sposób przylegania skrzydła okiennego do ramy, jest uzależniony od temperatury, jaka panuje na zewnątrz. W sezonie letnim z powodzeniem można zmniejszyć docisk i zapewnić prawidłową wentylację w domu. Zimą konieczne jest zadbanie o to, aby całość konstrukcji była tak szczelna, jak to możliwe.

Przejawy nieprawidłowej regulacji okna

Okna to elementy konstrukcyjne budynku, które są stale narażone na różne obciążenia. Do zużywania produktu dochodzi m.in. przez:

 • codzienne użytkowanie (otwieranie i zamykanie okien);
 • działanie czynników atmosferycznych (np. deszcz, wysokie nasłonecznienie);
 • zmiany temperatur;
 • promieniowanie UV;
 • starzenie się uszczelek.

Konsekwencją rozregulowania okuć okiennych jest pojawienie się kłopotów z komfortowym otwieraniem okna. Mogą wystąpić trudności z rozwieraniem i ryglowaniem tych elementów, co nazywane jest problemem tzw. opadającego skrzydła. W obu przypadkach może to dość mocno uprzykrzyć życie, szczególnie jeśli do takiej sytuacji dojdzie na kilka minut przed wyjściem do pracy. W takich przypadkach regulacja okna jest absolutną koniecznością - można je lekko podnieść albo opuścić, wszystko jest zależne od specyfiki zdarzenia.

Serwis świeżo zamontowanych okien - czy nowe okna trzeba regulować?

Wielu osobom wydaje się, że nowe okna nie wymagają regulacji. To błąd, ponieważ to właśnie ta czynność sprawia, że elementy mechaniczne mają szansę działać bez zarzutu przez wiele lat. Co więcej, pierwsza regulacja powinna zostać przeprowadzona po kilku tygodniach od zamontowania okna. Jest to szczególnie ważne, jeśli zdecydowaliśmy się na skrzydła o dużym rozmiarze i wadze. Takie produkty mają naturalną skłonność do opadania. Jeśli więc właścicielowi zależy na uniknięciu trudności związanych z korzystaniem z nich, powinien zdać sobie sprawę z tego, jak ważna jest regulacja okien.

Na czym polega regulacja okien?

Regulacja okuć okiennych to po prostu zadbanie o odpowiedni docisk skrzydła do ramy. Chodzi o wyeliminowanie wszelkich szpar, mogących powodować dostawanie się zimnego powietrza do wnętrza domu lub skutecznie utrudniać otwieranie i domykanie okna. Prawidłowe przeprowadzenie czynności obejmuje następujące kroki:

 • ułożenie okna w pozycji uchylnej i zdjęcie elementu osłaniającego zawias;
 • w następstwie dokonuje się odsłonięcie śruby regulacyjnej, którą należy przykręcić kluczem imbusowym;
 • w trakcie tego procesu trzeba co chwilę sprawdzać, czy okno wciąż daję się uchylać bez trudności;
 • w chwili zaobserwowania obcierania się dokręcanej powierzchni, należy cofnąć pracę o pół obrotu klucza.

Najczęściej obserwowanym zjawiskiem w trakcie regulowania okien i dokręcania śrub, jest przesuwanie się skrzydła w kierunku klamki. W efekcie zostaje ono podniesione. Okucia zlokalizowane w górnym zawiasie są odpowiedzialne za przeniesienie skrzydła okiennego po jego przekątnej. W wyniku tych działań unosi się jedynie jego przeciwległy bok, ale położenie dolnego narożnika nie ulega żadnym zmianom.

Warto wiedzieć, że w procesie regulacji jest ważna nie tylko korekta położenia skrzydła, ale również docisk ramy okiennej do ościeżnicy. Służące do tego okucia możemy odnaleźć bezpośrednio na skrzydle. Kiedy przybliżamy je do uszczelki zwiększa się docisk, a tym samym szczelność całego elementu konstrukcyjnego.

Przed rozpoczęciem sezonu zimowego, regulacja okien powinna zatem polegać na dokręcaniu okuć w kierunku uszczelnienia. W ten sposób przepływ powietrza pomiędzy wewnętrzną a zewnętrzną stroną budynku zostaje niemal zupełnie wyeliminowany. Latem z kolei można sobie pozwolić na poluzowanie okucia względem uszczelki, aby zapewnić naturalną wentylację wpomieszczeniu. Ważne jest także, aby dokręcać wkręty tylko wtedy, gdy okno jest otwarte. Podczas przeprowadzania prac tego typu, warto przy okazji zwrócić uwagę na stan wszystkich wkrętów i klamek.

Czy można samodzielnie regulować okna?

Większość prac związanych z regulacją okien i ich konserwacją można wykonać we własnym zakresie. Nie jest to szczególnie skomplikowane zadanie, ale ekipa doświadczonych fachowców zrobi to szybciej i sprawniej. Jest to wynikiem choćby tego, że dysponują oni o wiele lepiej zorganizowanym zapleczem narzędzi.

Istnieją także sytuacje, w których skorzystanie z usług serwisu okien jest wręcz koniecznością. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z oknami przesuwnymi i składanymi. Ich budowa jest dość trudna i wymaga znajomości znajdujących się w nich mechanizmów. „Metoda prób i błędów” może prowadzić w tym przypadku do szybkiej porażki, ponieważ wspomniane błędy będą wiele kosztować. Mowa tutaj nie tylko o nadszarpniętym ego samouka, ale także o sporym wydatku finansowym.

Nasi partnerzy

Przewiń w lewoPrzewiń w prawo
 • Winkhaus - producent i dystrybutor okuć okiennych i drzwiowych
 • G-U - producent z branży techniki okiennej i drzwiowej
 • Maco
 • Sokółka Okna i Drzwi
 • Roto
 • Siegenia-Aubi
 • Romb System
 • Stolarka Wołomin
 • Stolimpex
 • Schuco
 • Fapim
 • VBH

Masz pytania? Zadzwoń: 604 846 491 - czynne od 8.00 do 18.00

Zobacz jakie marki obsługujemy

STOL-KAM Piotr Kamiński

ul. Bielańska 4, Mazowieckie

00-085 Warszawa

tel. 604 846 491

Do góry