Obowiązkowy przegląd i konserwacja
Właściciele nowych okien często zapominają, że należy o nie odpowiednio dbać. Tylko właściwa konserwacja i regularne czyszczenie sprawią, że okna będą nie tylko efektywnie służyć przez długie lata, ale także nienagannie wyglądać. Bez konieczności wymiany. A wymiana, jak wiadomo - to duży koszt i kłopot. Jak maksymalnie ją opóźnić?
Dlaczego warto konserwować i czyścić okna?
Za regularną konserwacją okien idą zwykle dwa najważniejsze powody: ich prawidłowe funkcjonowanie oraz ładny, estetyczny wygląd. Nie da się tego uzyskać jedynie poprzez zwyczajowe mycie „od święta”, zwykle bardzo powierzchowne. Dlaczego? Okna nieustannie zmagają się ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi, od śniegu i gradu na silnych wiatrach, ulewach i upałach kończąc. Poza tym ciągle ich używamy, jednocześnie przecież je zużywając.
Na taki natłok „wrażeń” okna reagują niemal codziennie - każdy z elementów ich konstrukcji, od stolarki po najmniejszą uszczelkę, z czasem ulega zniszczeniu.
Brak regularnej konserwacji okien powoduje:
- szybsze starzenie się mechanizmów okiennych,
- szybsze zużycie uszczelek,
- ścieranie powłok ochronnych okuć i ram,
- brak szczelności, przewiewy, przeciekanie,
- w przypadku okien drewnianych - wypaczenie drewna, pęknięcie ich struktury, trwałe uszkodzenia stolarki,
- odbarwienia, zarysowania,
- roszenie szyb,
- brak komfortu używania - okna szurają, trudno się otwierają,
- zmniejszenie trwałości okien, a co za tym idzie - szybszą konieczność wymiany.
Jak dbać o okna plastikowe?
Okna plastikowe wolniej się starzeją niż okna drewniane. Są też mniej kłopotliwe w konserwacji. Niemniej jednak wymagają regularnego czyszczenia (kurz zdecydowanie łatwiej się na nich osadza niż na oknach drewnianych) i przeglądów - najlepiej przed okresem zimowym. Na okresowy przegląd okien składają się takie czynności, jak:
- uszczelnianie okien (przesmarowanie uszczelek odpowiednim preparatem lub - w razie potrzeby - ich wymiana),
- regulacja okien (okna, nawet te nowe, mogą z czasem opadać, przez co trudniej się zamykają i otwierają, a naciśnięcie klamki powoduje opór),
- impregnacja okuć odpowiednimi preparatami,
- czyszczenie części zewnętrznej okna - ram, szyb i skrzydeł,
- czyszczenie otworów drenażowych
- dokręcanie lub wymiana uchwytów,
- pokrycie specjalnym mleczkiem mikrorys.
Okresowa konserwacja okien PCV potrafi wydłużyć ich żywotność nawet o kilka lat, zapewniając jednoczesny komfort ich używania.
Konserwacja okien drewnianych
Okna drewniane pod pewnymi względami są bardziej problematyczne niż plastikowe. W ich przypadku o wiele łatwiej bowiem o mikrouszkodzenia powstałe w wyniku nagłych zdarzeń pogodowych. Warto wiedzieć, że w powstałe na skutek śniegu czy gradu drobne szczeliny łatwo wchłania się woda, w ten sposób niszcząc od środka strukturę drewna.
Okna drewniane powinno się zatem impregnować co najmniej dwa razy do roku - to najlepszy sposób, by zawczasu zapobiec poważnym uszkodzeniom i wypaczeniom. Do impregnacji używamy odpowiedniego mleczka, które wyniknie w pory i zamknie je na napływ wody.
Dobra wiadomość jest tak, że - inaczej niż w przypadku okien plastikowych - rysy na drewnianej stolarce można usunąć. Podobnie zresztą jak wszelkie ubytki. Renowacja okien drewnianych, w tym ich malowanie (raz na 5 lat) i impregnowanie (raz na 2 lata), to doskonały sposób na całkowite ich odnowienie i wydłużenie im życia. Przy okazji okresowej konserwacji okien drewnianych, podobnie jak w oknach plastikowych, należy posmarować uszczelki (lub je wymienić), wyczyścić i zabezpieczyć okucia, wyczyścić otwory, a potem zadbać o odpowiednią regulację.