Kompleksowa renowacja okien
Okna nie są wieczne. To naturalne, że z czasem się zużywają. Czy to znaczy, że zawczasu powinniśmy się przygotować na ich wymianę? Niekoniecznie! Nawet kilkudziesięcioletnią stolarkę da się odrestaurować tak, by nie tylko skutecznie przedłużyć jej żywotność, ale też przywrócić jej dawną urodę.
Renowacja okien to doskonałe rozwiązanie zarówno dla tych, którym okna służą już od lat i uległy różnym uszkodzeniom, jak i tych, którzy niedawno kupili mieszkanie z oknami wymagającymi naprawy. To również najlepszy sposób, by przywrócić życie oknom zabytkowym. Te bowiem często są w opłakanym stanie, ale przy tym są tak oryginalne, że szkoda się ich pozbyć.
Ocena stanu okna
Od czego zacząć renowację okien? Od dokładnego przeglądu. Na początek najlepiej sprawdzić okucia. Czy okno dobrze się zamyka i otwiera? Czy skrzydło przylega do ościeżnicy? Czy nigdzie nie ma niepożądanych szpar/przewiewów? W następnej kolejności warto przyjrzeć się uszczelkom, potem szybom, aż wreszcie zawiasom (w bardzo starych oknach mogą być one zardzewiałe lub osłabione na skutek poluzowania się wkrętów lub pęknięć czy butwienia). Wreszcie rozeznać się, w jakim stanie jest stolarka: czy drewno nie jest wypaczone lub zbutwiałe? Czy skrzydła nie są zdeformowane?
Pamiętajmy, że gdy deformacja poszła już za daleko, lepiej będzie wymienić ona na nowe. Drobiazgowy przegląd okien pomoże określić zakres dalszych prac.
Od wymiany zużytych elementów po uzupełnienie ubytków i uszczelnianie
Kolejnym krokiem będzie wymiana elementów, które się zużyły - okuć, zawiasów, a czasem nawet szyb. Wymiana szyb jest konieczna, gdy zespolone szyby zaczynają się rozszczelniać lub pojawiły się w nich pęknięcia.
Przed rozpoczęciem renowacji okien zwykle ściągamy ich skrzydła. Po naprawie mocowań okuć i zawiasów lub ich wymianie przechodzimy do korekty profili. Ubytki w drewnie i odkształcenia ramy likwidujemy przez zeszlifowanie lub wyprofilowanie. Bywa, że do wymiany zmurszałego drewna konieczne będzie użycie frezerki. Następnym krokiem będzie renowacja osadzenia szyb (w starych oknach szyby osadzane były zwykle przy użyciu kitu lub listewek, w nowszych będzie to silikon lub gumowa uszczelka), a później - przygotowanie do malowania, czyli:
- przetarcie papierem ściernym (zwykle o granulacji 150 - 180),
- demontaż innych elementów np. klamek,
- usunięcie starej farby (przy pomocy specjalnych preparatów, szpachelki lub szlifierką lub poprzez wypalanie),
- wypełnienie ubytków akrylem,
- impregnacja (to najlepsze zabezpieczenie przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi i sposób na dobre przyleganie powłoki malarskiej),
- renowacja uszczelnień (uszczelnianie okien to podstawowy element renowacji),
- dokładne odkurzenie okien,
- osłonięcie elementów, których nie będziemy malować (zawiasy, okucia, szyby).
Jak pomalować okna drewniane?
Dopiero po odpowiednim przygotowaniu powierzchni, czyli naprawieniu jej, oszlifowaniu i zabezpieczeniu, można przystąpić do malowania. Istotny jest właściwy dobór farby (kryjąca czy koloryzująca? akrylowa czy rozpuszczalnikowa?), a także pędzla (najlepsze będą płaskie pędzle z miękkim włosiem).
Okna maluje się etapami, począwszy od obwodu i ościeżnicy, kończąc (po wyschnięciu wcześniej pomalowanych elementów) na frontach. Podczas malowania należy uważać na uszczelki, których nie zabezpiecza się taśmą malarską. Zwykle należy nałożyć dwie warstwy farby. Malowanie lepiej zaplanować na chłodniejszy, suchy dzień - wysokie temperatury i silne słońce źle wpływają na farbę.
Po wymalowaniu okien należy z powrotem je osadzić, a przy okazji zadbać o ich odpowiednią regulację - by otwierało się bez przeszkód i zachowało właściwą szczelność. Regulacja okien zależy od modelu okucia. By okno działało we właściwy sposób pamiętajmy również o konserwacji okuć - odpowiednim olejem lub preparatem.
Jak pomalować okna plastikowe?
Oczywiście można malować nie tylko okna drewniane. Kolor zmienić mogą również okna PCV - wedle naszych życzeń i gustów. Zielone, niebieskie, a może czerwone okna? Czemu nie? Na proces malowania okien PCV składa się:
- dokładne wyczyszczenie okien, by usunąć z nich zabrudzenia i tłuszcz,
- przeszlifowanie ram drobnym papierem ściernym,
- zabezpieczenie elementów taśmą malarską,
- malowanie farbą podkładową (malować można pędzlem lub wałkiem),
- malowanie farbą nawierzchniową (najlepiej następnego dnia).
Renowacja okien - profesjonalnie, sprawnie i bez problemów
Ze względu na złożoność procesu renowacji, jak i jego różnorodność (okno oknu nie równe, stan zużycia i poszczególne defekty w każdym przypadku będą inne), warto zlecić pracę fachowcom. Ci trafnie zdiagnozują wszystkie „problemy” naszych okien i - bazując na bogatym doświadczeniu - odpowiednio im zaradzą. Wszelkie działania na chybił trafił niosą ryzyko trwałych uszkodzeń (np. rozregulowanie mechanizmu), jak i niedopatrzeń, co ostatecznie wiąże się z nieprawidłowym funkcjonowaniem okien, a więc i z dodatkowymi kosztami.
Fachowiec, prócz wiedzy, posiada również odpowiednie akcesoria - od szerokiego wachlarza wyrobów malarskich, w tym farb, podkładów, emalii, klejów i lakierów, po akrylowe masy wypełniające i rozpuszczalniki, a także kit szklarski, wkręty o odpowiednich średnicach i długościach oraz cały szereg uszczelek - oraz niezbędny sprzęt (różnego rodzaju szpachelki i pędzle, wkrętaki i skrobaki, szlifierki i wiertarki).
Uwaga! Zabiegi renowacyjne warto powtarzać co kilka lat (od pięciu do ośmiu). Regularny przegląd i konserwacja pomogą zachować oknom długą żywotność i świetny wygląd na lata.