Czy można malować okna plastikowe? - Blog Stol-Kam

Ramy okienne wykonane z PCV zmieniają kolor pod wpływem promieniowania UV. Niestety, metamorfozy tego typu nie zwykły cieszyć oczu. Profile żółkną, stają się ciemniejsze lub powstają na nich odbarwienia i plamy. Jeszcze do niedawna uważano, że okna wykonane z drewna mają tę przewagę nad opcją z plastiku, że mogą być poddawane odnawianiu. Z czasem powstały specjalne preparaty przeznaczone do malowania tworzyw sztucznych. Tym samym renowacja okien PCV stała się zupełnie realna. Co warto wiedzieć na temat tego zabiegu?

Odnawianie okien jest znacznie tańszym rozwiązaniem od ich wymiany na nowe. W sytuacji, gdy największym problemem tych elementów konstrukcyjnych jest barwa i nieestetyczny wygląd, najlepiej jest zdecydować się na malowanie ram. Efekt będzie tak samo satysfakcjonujący, ale jednocześnie znacznie mniej obciąży domowy budżet.

Tani sposób na renowację okien plastikowych

Do renowacji okien PCV potrzebny jest specjalny podkład i emalia akrylowa. Większość producentów farb posiada takie produkty w swojej ofercie. Najlepszą jakość wśród specyfików dostępnych w większości wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych proponują marki takie jak Śnieżka, Dekoral, czy Magnat. Krycie tych farb jest w pełni zadowalające, a nakładanie ich nie powinno sprawiać większych trudności nawet mniej doświadczonym osobom.

Produkty tego typu powinny szybko wysychać i być odporne na działanie czynników zewnętrznych - głównie wody i promieni słonecznych - oraz tworzenie się zarysowań. Odnawianie ram okiennych przy pomocy ogólnodostępnej farby to zazwyczaj wydatek mniejszy niż 200 zł (jeśli chodzi o zakup potrzebnych preparatów), podczas gdy wymiana okien to często koszt kilku tysięcy.

Prace przygotowawcze i potrzebne narzędzia

Malowanie okien PCV należy rozpocząć od sprawdzenia pogody. Nie każdy dzień nadaje się do przeprowadzania prac tego typu. Idealnie jest, gdy termometr wskazuje na więcej niż 10, ale mniej niż 25 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza nie przekracza 80%. Jeśli warunki są inne, to istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że podkład i emalia nie będą w stanie poprawnie się rozprowadzać lub zaczną się łuszczyć.

Renowacja okien PCV powinna przebiegać etapami. Wówczas ryzyko popełnienia błędu zostaje zmniejszone do absolutnego minimum. Optymalny wydaje się następujący plan działania:

  • wyczyszczenie i odtłuszczenie okien (zarówno okuć, jak i szklanej tafli). Można wykorzystać do tego najzwyklejszy detergent (np. płyn do mycia naczyń) lub profesjonalny preparat. Aby mieć pewność, że pozbędziemy się głębokich przebarwień, najlepiej zastosować rozpuszczalnik do produktów ftalowych;
  • oklejenie okna i przylegających do niego ścian taśmą i folią malarską. Warto pamiętać również o zabezpieczeniu parapetu. Plamy powstałe podczas malowania ram PCV mogą być bardzo trudne do usunięcia;
  • skompletowanie potrzebnego sprzętu i produktów, czyli wymieszanej farby i płaskiego pędzla oraz flokowego wałka. Farba może zostać nałożona również metodą natryskową, ale jest ona znacznie bardziej wymagająca, w związku z czym stanowi raczej zadanie dla fachowca;
  • naniesienie podkładu i farby - należy robić to szybkimi i pewnymi ruchami. Zawsze malujemy do prawej do lewej lub na odwrót (machanie pędzlem raz w jedną, raz w drugą stronę z pewnością nie pozwoli na uzyskanie satysfakcjonującego efektu). Najczęściej trzeba nanieść dwie warstwy farby, wówczas czynność powtarzamy po 4-5 godzinach od chwili zakończenia pierwszego malowania.

Efekty malowania - czy warto podjąć próbę renowacji okna we własnym zakresie?

Renowacja okien PCV nie jest szczególnie trudna, jednak wymaga precyzji i cierpliwości. Próbę odnowienia plastikowej ramy może podjąć każdy, ale efekt jest uzależniony od jego umiejętności. Niestety, błędy popełnione podczas nakładania farby zazwyczaj są bardzo widoczne. Co więcej, problemy mogą dotyczyć także źle oczyszczonej powierzchni — wszelki kurz czy tłuste zanieczyszczenia mogą spowodować, że emalia nie będzie trzymała się malowanego obszaru. To z kolei mnoży kolejne problemy, czyli łuszczenie się, powstawanie nierówności itd.

Trzeba przyznać, że najbezpieczniejszą opcją jest skorzystanie z profesjonalnych usług serwisu okien. Jako klienci zyskujemy wówczas pewność, że praca zostanie wykonana dobrze, a w razie ewentualnych błędów popełnionych przez fachowców są oni zobligowani do ich naprawienia. Często to rozwiązanie da nam więcej satysfakcji, niż oglądanie własnych efektów nauki sztuki malarskiej. Jest to też opcja nieco bardziej kompleksowa, bo doświadczony serwisant będzie w stanie wychwycić nieco więcej mankamentów stolarki, niż przeciętny użytkownik.

Wprowadzenie na rynek produktów służących odnawianiu okien PCV jest swoistą rewolucją. W wyniku tego działania drewniana stolarka okienna traci na tym polu swoich sprzymierzeńców. Wynika to z tego, że plastikowe rozwiązania są po prostu tańsze, a obecnie konserwacja okien tego typu jest o wiele prostsza niż w przypadku naturalnego surowca.